Każdy z was uczy się języka angielskiego przynajmniej trzy godziny w tygodniu. Czy to dużo czy mało? W tygodniu jest 168 godzin. Około 56 z nich poświęcamy na sen. Pozostałe 112 godzin to nasz czas kiedy używamy języka. Cały czas! Nawet jeżeli z nikim nie rozmawiasz ani nic nie czytasz to i tak używasz języka. Cały system twoich pojęć zbudowany jest z języka, w twoim przypadku z języka polskiego. 109 godzin używania języka polskiego w tygodniu! Nic dziwnego, że tak dobrze potrafisz nim się posługiwać. Jak się do tego maja marne trzy godziny szkolnych lekcji?
Uczyć się języka to nie tylko uczyć się na pamięć słówek i robić ćwiczenia z gramatyki. Jeżeli tylko tyle robisz, nie nauczysz się korzystać z języka angielskiego. Z drugiej jednak strony musisz mieć pewną "bazę danych" żeby móc samodzielnie wystartować do krainy języka angielskiego. Twoja baza to znajomość szkieletu języka - jego gramatyka i znajomość jego tkanek - słownictwa. Jeżeli myślisz że wystarczy się nauczyć słówek, bo reszta "sama przyjdzie" to zrób pewien eksperyment: idź do sklepu mięsnego i sprawdź sam czy w leżących na ladzie kawałkach mięsa potrafisz dostrzec świnie, krowy czy nawet kurczaki.. Podobnie jest ze słownictwem - znajomość tylko reguł gramatycznych bez słownictwa - to tak jak dawno wymarły przedpotopowy stwór, którego kości oglądasz w muzeum ale nie potrafisz wyobrazić sobie jak wygląda...
Cóż więc zrobić żeby opanować tę bazę? Oto kilka wskazówek:
1. Jeżeli uczysz się słownictwa, nie wkuwaj listy wyrazów z końca podręcznika. Nic ci to nie da.. wyrazy bez kontekstu wykute na pamięć wylecą z niej jak tylko odłożysz długopis po napisaniu kartkówki. Zamiast tego - pobaw się ze słowami. Ucz się codziennie 5 - 8 nowych wyrazów. Układaj je tak, żeby tworzyły jakieś ciągi znaczeniowe, np wyrazy należące do tej samej rodziny, opowiadające jakąś znaną ci historię, służące tej samej funkcji językowej, itp. W ten sposób poukładasz sobie w bibliotece swojego mózgu jak książki na półkach różne słowa i będzie ci łatwiej po nie sięgnąć gdy będziesz ich potrzebować. Zastanów się jak najłatwiej ci jest zapamiętywać - czy widząc napisany wyraz, czy głośno powtarzając go, czy spacerując po pokoju. Jeżeli chcesz zbadać który sposób jest dla ciebie najlepszy spróbuj przeprowadzić poniższy test
http://www.vaknlp.com/nlp-quiz.htm
Bardzo dobrym sposobem na zapamiętywanie nowego słownictwa jest układanie zdań albo tekstów z nowymi wyrazami. Możesz, na przykład robić quizy dla kolegów! Wymyśl zdania do których trzeba będzie wstawić nowe wyrazy (musisz oczywiście sam wiedzieć jakie^^) i przynieś na lekcję - ręczę ci że twój nauczyciel to doceni. Możesz układać krzyżówki, wyszukiwanki i inne zadania z tymi wyrazami.
Niektórym osobom pomaga rysowanie ilustracji danego wyrazu, np.
![]() |
Squirrel |
2. Jak się natomiast uczyć gramatyki? Po pierwsze upewnij się czy rozumiesz dane zagadnienie. Jeżeli nie jesteś tego pewien, zawsze lepiej zapytać nauczyciela. Podręcznik także przyjdzie ci z pomocą. Możesz też (i powinieneś) skorzystać z linku Szlifuj Swój Angielski lub innej strony przeznaczonej do uczenia się angielskiego. Jak już w końcu zrozumiesz na pewno co to jest ten czas Present Simple^^ czy inne zagadnienie, musisz to dokładnie przećwiczyć. Nie wystarczy odrobić zadanie domowe z ćwiczeń na parapecie przed lekcją. Trzeba włożyć nieco wysiłku żeby zmusić swój umysł do czynnego korzystania z nowej struktury gramatycznej.
Pamiętaj!!! W nauce języka obcego najważniejszy jest stały i systematyczny kontakt z tym językiem. Musisz znaleźć czas CODZIENNIE na szlifowanie swojego angielskiego^^ . Inaczej zapomnij że wkrótce będziesz swobodnie operował językiem Szekspira.
3. Inne formy uczenia się, które mogą ci bardzo pomóc i zarazem sprawić przyjemność to:
1. Słuchanie piosenek angielskich i tłumaczenie ich tekstów
2. Czytanie książek po angielsku (polecam wszystkie książki o Harrym Potterze, Wheels of Time, Winnie the Pooh i wiele wiele innych)
3. Oglądanie filmów po angielsku z angielskimi napisami lub całkiem bez (warto taki film znać z polskiej wersji, wtedy jest o wiele łatwiej)
4. Oglądanie angielskich telewizji, reklam, programów informacyjnych
5. Na końcu nieco kontrowersyjna zabawa - gry MMO RPG, w które grając na międzynarodowych serwerach musisz czynnie korzystać z języka angielskiego aby móc porozumieć się z innymi graczami. Pamiętaj jednak aby gry te nie pochłaniały ci zbyt dużo czasu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz